به اولین آموزش سایت ITSI.IR خوش آمدید ( آموزش جاوا ). در این دوره آموزش بصورت کاملا پایه ای میخواهیم به شما زبان برنامه نویسی جاوا را آموزش دهیم . اگر از درس اول و مرتب همراه ما باشید می توانید این زبان برنامه نویسی قدرتمند را کاملا حرفه ای یاد بگیرید .

شما علاقه مندان عزیز می توانید در بخش نظرات سوالات مرتبط با همان درس را مطرح نمایید تا توسط دیگر دوستان و یا سایت ITSI.IR پاسخ داده شود .

خب میریم که آموزش رو شروع کنیم . البته این درس و احتمالا چند درس آینده به توضیح درباره زبان های برنامه نویسی و مخصوصا جاوا خواهیم پرداخت و سپس آموزش های همراه با تمرین و پروژه را شروع خواهیم کرد .

چرا باید جاوا را یاد بگیریم ؟

جاوا یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی دنیا میباشد . بسیاری از شرکت های بزرگ در سرتاسر دنیا نیاز های خود را در زمینه برنامه نویسی توسط جاوا برآورده میکنند .

توسط جاوا می توانید برنامه های مبتنی بر وب و یا شبکه را طراحی کنید . سرعت پیشرفت جاوا در میان برنامه نویسان و استفاده در زمینه های مختلف ، این زبان را بیشتر از قبل در بازار کار مطرح خواهد کرد .

پس اگر میخواهید یک زبان برنامه نویسی همه منظوره را یاد بگیرید بهترین گزینه برای شما جاوا میباشد .

اهمیت جاوا

در رابطه با اهمیت جاوا و اینکه حتما باید یادبگیرید کمتر صحبت میکنم و اکثر شما دوستان عزیز این موارد را بیشتر و بهتر از من میدانید .
قبل از Java SE 8 جاوا از سه الگوی برنامه نویسی تبعیت میکرد . برنامه نویسی ساخت یافته ، برنامه نویسی شی گرا و برنامه نویسی جنریک ، اما جاوا 8 استفاده از توابع را به این الگوها اضافه کرد .
جاوا در طیف گسترده ای استفاده می شود و شامل دو نسخه دیگر میباشد .

Java Enterprise Edition ( Java EE )
این نسخه با هدف تولید برنامه های کاربری در مقیاس بزرگ ، برنامه های شبکه توطیعی و برنامه های مبتنی بر وب میباشد .
Java Micro Edition
نسخه Java Micro Edition ( Java ME ) زیر مجموعه ای از Java SE با هدف تولید برنامه های کاربردی برای دستگاه های با حافظه محدود همانند تلفن های همراه عرضه شده است . سیستم عامل Android گوگل که بر روی تلفن های هوشمند ، تبلت ها و … از نسخه بهینه شده جاوا و نه بر پایه Java ME استفاده می کند .

تاریخچه کوتاه از جاوا

شرکت Sun در سال 1995 عرضه تجاری جاوا را شروع کرد . جاوا در همان ابتدا نظر بسیاری از شرکت های بزرگ را جلب کرد زیرا در آن زمان علاقه مردم به اینترنت و صفحات وب در حال گسترش بود و جاوا یکی از بهترین گزینه ها برای دنیای اینترنت و ایجاد صفحات وب داینامیکی بود .

در سال 1995 جاوا توسط شرکت Sun Microsystems توسعه داده شد و در کنفرانسی که همان سال در ارتباط با اینترنت برگزار شد فری از طرف شرکت Sun مقاله در ارتباط با جاوا و توسعه صفحات وب ارائه داد و برای همه مشخص شد که جاوا در حال توسعه و گسترش بیشتر است .

کتابخانه های جاوا ( دنیایی از کلاس ها )

برنامه های جاوا از کلاس ها تشکیل میشوند ( در رابطه با کلاس ها در آینده آموزش های بسیاری را برای شما ارائه خواهیم داد ) کلاس ها از بخش هایی به نام متد تشکیل می شوند .

( در رابطه با متد ها نیز خواهیم گفت ) در همین حد بدانید که متد هایی وظایف خود را انجام می دهد و پس از اتمام کار خود اطلاعاتی را برای ما برمیگردانند . که برنامه نویسان بر اساس کار و برنامه خود از این متد ها استفاده میکنند .

Java API

برنامه نویسان از ( Java API ) Application Programming Interfaces استفاده میکنند . API را می توان به صورت خلاصه کلکسیونی از کلاس ها و توابع ( متد ها ) تعریف کرد .
پس شما اول باید جاوا را یاد بگیرید و در کنار آن به یادگیری کلاس های موجود در جاوا بپردازید .

محیط توسعه جاوا
یک توضیح کوتاه در رابطه با ایجاد و مراحل اجرای برنامه جاوا هم خدمت شما ارائه میدهم . به طور معمول برنامه های جاوا از پنج مرحله عبور میکنند که شامل :

  1. ویرایش
  2. کامپایل
  3. بارگذاری
  4. بازبینی
  5. اجرا

مرحله اول : ایجاد برنامه :
ابتدا با استفاده از یک ویرایش گر برنامه خود را تایپ می کنیم . ما در این دوره آموزش از NetBeans استفاده خواهیم کرد که در این لینک ( آموزش نصب و دانلود ) توضیح دادیم . البته IDE ( Integrated Development Environments ) ابزار ها یا برنامه های مختلفی دارد که می توانید برای آموزش جاوا و خطایابی آن از ان های استفاده کنید . به طور مثال :
Eclipse ( www.eclipse.org )
NetBeans ( www.netbeans.org )
Bluej ( www.bluej.org )
JCreator ( www.jcreator.com )
JBuilder
GRASP ( www.jgrasp.org )

مرحله دوم : کامپایل برنامه
کامپایل برنامه جاوا در واقع ترجمه کد جاوا به بایت کد ( bytecodes ) میباشد و نشان می دهد در زمان اجرای برنامه چه وظیفه ای باید انجام شود . بایت کد های توسط JVM ( Java Virtual Machine ) اجرا می شوند .( در این رابطه هم در آینده توضیحات کامل تری به شما خواهیم داد ) هدف این درس فقط آشنایی با لغات و معانی انها میباشد .

مرحله سوم : بارگذاری
قبل از اینکه برنامه جاوا اجرا شوند باید بارگذاری و یا Loading شوند . کلاس Loader متعلق به JVM فایل های .class را که حاوی بایت کد ها هستند دریافت میکند و آنها به به حافظه اصلی منتقل میکند .

مرحله چهارم : بازبینی بایت کد ها
بعد از بارگذاری کلاس ها Bytecode Verifier با بازبینی کننده شروع به بررسی کد ها میکند تا مطمئن شود که کد ها معتبر هستند و امنیت جاوا ممکن باشد .دقت کنید که جاوا امنیت بسیاری را برای کد های خود در نظر میگیرد .

مرحله پنجم : اجرای برنامه
در این مرحله JVM برنامه ( بایت کد ها ) را اجرا میکند . در گذشته JVM برنامه ها را ابتدا تفسیر و سپس اجرا میکرد که باعث کند شد اجرای برنامه ها میشد ولی امروزه از تکنولوژی ترکیبی از تفسیر و کامپایل را انجام می دهد Just In Time ( JIT )

یک سری خطاهای معمول هم ممکن است در زمان اجرای برنامه رخ دهند . مثلا خطاهای زمان اجرا ( fatal runtime errors ) که برنامه ها را بلافاصله متوقف می کنند . که در آینده رفع این خطاها را آموزش خواهم داد .

خب برای این درس کافیست . اصلا لازم نیست این موارد را حفظ کنید و خود را درگیر این اسامی کنید ، این لغات فقط برای آشنایی یا نحوه کار جاوا و نوشتن برنامه گفته شده اند . اگر سوالی دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید .