ITSI.IR – امروزه در اماکن عمومی مختلف، امکان دسترسی به وای‌فای فراهم شده است، اما این اتصال با برخی ریسک‌های امنیتی همراه است. اگر قابلیت Wi-Fi Hotspot گوشی اندرویدی خود را فعال کنید، می‌توانید یک شبکه پرتابل وای‌فای ایجاد کنید که دستگاه‌های دیگر از طریق گوشی شما به اینترنت وصل شوند. در این مقاله با روش ایجاد هات اسپات وای فای در گوشی اندرویدی آشنا خواهیم شد.

هات‌اسپات وای‌فای موبایل در سناریوهای دیگری نیز مفید است. برای نمونه اگر اتصال اینترنتی‌تان در خانه قطع شده باشد، می‌توانید از هات‌اسپات استفاده کرده و دستگاه‌های دیگر را به صورت فوری به اینترنت وصل کنید.

به دلیل وجود تفاوت‌های زیاد در تنظیمات گوشی‌های اندرویدی مختلف، برقراری یک هات‌اسپات وای‌فای بستگی زیادی به کارخانه سازنده گوشی و نسخه اندروید اجرایی روی گوشی دارد.

پیکربندی هات‌اسپات وای‌فای موبایل

اندروید از نسخه ۲.۲ فرویو نوعی هات‌اسپات وای‌فای را فراهم ساخته است و از این رو این امکان باید در گوشی شما در حال حاضر فعال باشد. با این حال، باید بررسی کنید که آیا اپراتور موبایل شما امکان برقراری چنین هات‌اسپاتی را می‌دهد یا نه.

برای ایجاد هات‌اسپات وای‌فای ابتدا به تنظیمات گوشی بروید. این کار از طریق منوی اپلیکیشن‌های گوشی میسر می‌شود. همچنین می‌توانید نوار نوتیفیکیشن را پایین بکشید و روی آیکون چرخ‌دنده در گوشه راست-بالا بزنید.

آموزش ایجاد Wi-Fi Hotspot در گوشی اندروید

گام بعدی به نوع گوشی بستگی دارد. روی گوشی‌های سامسونگ روی «اتصال‌ها» (Connections) و در گوشی‌های دیگر روی «شبکه‌ها و اینترنت» (Network & Internet) بزنید.

آموزش ایجاد Wi-Fi Hotspot در گوشی اندروید

در گوشی‌های سامسونگ روی Mobile Hotspot and Tethering و در گوشی‌های دیگر روی گزینه Hotspot & Tethering بزنید.

آموزش ایجاد Wi-Fi Hotspot در گوشی اندروید

در ادامه در گوشی‌های سامسونگ روی Mobile Hotspot بزنید تا آن را پیکربندی کنید. مگر در حالتی که قبلاً آن را پیکربندی کرده باشید، هات‌اسپات را فعال نکنید. در گوشی‌های دیگر روی Set Up Wi-Fi Hotspot زیر Portable Wi-Fi Hotspot بزنید.

آموزش ایجاد Wi-Fi Hotspot در گوشی اندروید

در اغلب دستگاه‌های اندرویدی در این منو می‌توانید هات‌اسپات وای‌فای را پیکربندی کنید. یک نام شبکه مناسب، رمز عبور گزینه امنیتی وای‌فای را تنظیم کرده و سپس روی Save بزنید.

اگر از یک گوشی اندرویدی استفاده می‌کنید، روی منوی سه خط در گوشه چپ-بالا بزنید و سپس Configure Mobile Hotspot را بزنید تا به این تنظیمات دسترسی پیدا کنید.

آموزش ایجاد Wi-Fi Hotspot در گوشی اندروید

سپس می‌توانید نام شبکه، رمز عبور و تنظیمات وای‌فای را با جزییات بیشتری تنظیم کنید. زمانی که کارتان پایان یافت روی save بزنید.

آموزش ایجاد Wi-Fi Hotspot در گوشی اندروید

فعال‌سازی Wi-Fi Hotspot موبایل در اندروید

پس از آن که هات‌اسپات وای‌فای را پیکربندی کردید، در گوشی‌های اندرویدی روی Mobile Hotspot و در گوشی‌های دیگر روی Portable Wi-Fi Hotspot بزنید.

آموزش ایجاد Wi-Fi Hotspot در گوشی اندروید

در این زمان اندروید احتمالاً هشدار می‌دهد که این کار موجب افزایش مصرف داده و باتری می‌شود. روی OK کلیک کرده و تأیید کنید. بدین ترتیب هات‌اسپات وای‌فای شما اکنون فعال و آماده اتصال است.

آموزش ایجاد Wi-Fi Hotspot در گوشی اندروید

زمانی که هات‌اسپات موبایل فعال شد، مانند هر شبکه وای‌فای دیگر در دستگاه‌های دیگر ظاهر می‌شود. از رمز عبور انتخابی خود در زمان اتصال یافتن به این گوشی استفاده کنید.

در موارد بعدی برای فعال‌سازی و غیر فعال‌سازی سریع این امکان می‌توانید از نوار نوتیفیکیشن استفاده کنید. کافی است نوار نوتیفیکیشن را پایین بکشید تا منوی فوقانی را ببینید و گزینه‌های سریع را مشاهده کنید. بسته به نوع گوشی روی Hotspot یا Mobile Hotspot بزنید و آن را فعال یا غیرفعال کنید.

آموزش ایجاد Wi-Fi Hotspot در گوشی اندروید

اگر می‌خواهید چندین دستگاه را به هات‌اسپات وای‌فای اندرویدی وصل کنید، باید مراقب مصرف داده همراه خود باشید. روی اندروید می‌توانید مصرف داده را مورد نظارت قرار داده و محدود کنید.

اگر یک سقف داده‌ای روی گوشی تعیین کرده باشید، اندروید، اتصال داده را زمانی که به این محدودیت برسید، به صورت خودکار قطع می‌کند.

محدودیت تتر و اپلیکیشن‌های شخص ثالث

امکان ایجاد هات‌اسپات های وای‌فای با استفاده از اپلیکیشن‌های شخص ثالث موجود در فروشگاه گوگل پلی وجود دارد، اما عملاً نیازی به این کار وجود ندارد. روش هات‌اسپات داخلی خود اندروید برای اغلب افراد که نیازمند برقراری شبکه وای‌فای برای استفاده روی دستگاه‌های دیگر هستند، کافی خواهد بود.

با این حال اگر اپراتور سیم‌کارت شما اجازه تتر کردن دستگاه‌های دیگر روی گوشی را نمی‌دهد، روش استاندارد هات‌اسپات اندروید ممکن است کار نکند. همچنین اپراتور شما ممکن است محدودیت‌هایی در مورد مصرف داده برای دستگاه‌هایی که از طریق هات‌اسپات وصل می‌شوند اعمال کرده باشد.

در چنین مواردی، اپلیکیشن‌هایی مانند PdaNet+ راه‌حل‌هایی ارائه کرده‌اند، اما برای استفاده از آن‌ها نیازمند روت کردن گوشی هستید تا محدودیت‌های تتر کردن گوشی اندرویدی خود را به صورت کامل دور بزنید. به خاطر بسپارید که این کار تخطی از شرایط و مقررات استفاده از اپراتور محسوب می‌شود.

 

منبع : faradars