ITSI.IR – تا اینجای دروس جاوا خروجی ها را در پنجره فرمان مشاهده می کردیم .حالا اگر بخواهیم خروجی را در کادر تبادلی و یا dialog box نمایش دهیم باید به صورت زیر عمل کنیم .
برای این کار باید از کلاس jOptionPane که از پیش در جاوا قرار داده شده است استفاده کنیم . به برنماه زیر نگاه کنید :

نمایش متن در کادر و متد Static

خروجی

در این برنامه از کلاس jOptionPane از پکیج javax.swing استفاده کردیم . این پکیج کلاس های متعددی را در خود جای داده است و به شما کمک می کند تا واسط های گرافیکی کابر ( GUI ) را استفاده کنند . استفاده از کامپوننت های GUI ورود داده ها را توسط کاربر راحت تر می کند و خروجی ها را قلب بندی میکند .
در ادامه برنامه متد showMessageDialog از کلاس jOptionPane را برای نمایش کادر تبادلی که یک پیغام را نمایش میدهد فراخوانی میکند . در اولین آرگومان که مقدار null قرار داده شده است موقعیت کادر را نمایش میدهد و اگر null باید کادر در وسط نمایش داده میشود و آرگومان دوم را نیز رشته ای که میخواهیم نمایش داده شود را تشکیل میدهد .

متدهای Static
در برنامه بالا متد showMessageDialog متدی از کلاس jOptionPane است و متد استاتیک نامیده می شود . این متد ها به دفعات بکار گرفته می شوند بدون اینکه نیازباشد یک شی در برنامه ایجاد شود . در این مثال متد کلاس JOptionPane استاتیک قرار داده شده اند تا براحتی و بدون ایجاد شی برنامه نویسان بتوانند از آن استفاده کنند .
به طور خلاصه متد های Static به متدهایی گفته می شوند که برای فراخوانی و استفاده نیاز به ایجاد شی از کلاسی که در آن تعریف شده اند را ندارند.
یک متد استاتیک با استفاده از نام کلاس و به دنبال آن نقطه و نام متد ایجاد میشود .

ClassName.methodName(arguments)

این درس به پایان رسید اگر سوالی در رابطه با این درس دارید و بخش نظرات مطرح کنید .

دانلود فایل آموزش

پسورد : itsi.ir