ITSI.IR – در درس های قبلی برنامه ها و نیاز های زبان برنامه نویسی پایتون را نصب کردیم و توضیح دادیم . در این درس میخواهیم با داده های عددی و کامنت ها در پایتون آشنا شویم .
در زبان پایتون اعداد به نوع صحیح ( int ) و اعشاری ( float ) تقسیم می شوند .
برنامه Visual Studio Code را اجرا کنید و همانند توضیح داده شده در درس قبل یک فایل جدید با پسوند py ( پایتون ) ایجاد کنید و دستور زیرا تایپ کنید :

در مورد print در جلسه قبل توضیح کوتاهی دادیم . کلمه کلیدی type یک دستور در پایتون می باشد که نوع داده ای را که در آن قرار می دهیم برمیگرداند . اگر کد بالا را اجرا کنید ( با استفاده از کلیک راست در صفحه کد و انتخاب گزینه Run Python File in Terminal ) مشاهده می کنید خروجی <class ‘int’> را برمیگرداند یعنی عدد ۶ از نوع int میباشد . اگر عدد ۶ را به ۶.۴ تغییر دهیم مشاهده می کنید که خروجی < class ‘float’> را برمیگرداند .
در پایتون یک نوع داده دیگر داریم که به عنوان complex شناخته می شود . مثلا اگر کد بالا را بصورت زیر تغییر دهید

خروجی < class ‘complex’> را نمایش می دهد . این نوع داده همان طور که از معنی آن مشخص است نوع داده پیچیده می گویند .
حالا که با دستور print آشنا دید عملیات ریاضی را با استفاده از این دستور انجام دهید . برای این کار کافیست در عبارت print دستور زیر را قرار دهید

می توانید اعداد صحیح و اعشاری را در عبارت print قرار دهید تا با این داده ها و دستور print کاملا آشنا شوید . همچنین می توانید در عبارت print از چهار عمل اصلی نیز استفاده کنید و یا از عبارت های ریاضی پیچیده تری استفاده کنید .

قوانین عملیات ریاضی و اولویت محاسبه همانند دیگر زبان های برنامه نویسی میباشد که از چپ به راست محاسبه می شوند .*و/ دارای اولویت بیشتری هستند و هنگامی که در کنار هم باشند از چپ به راست محاسبه می شوند + و – نیز به همین صورت میباشند و در اولیت بعد از *و/ میباشند . اگر بخواهید در یک عبارت ریاضی اولویت بیشتری به عملیات بدهید از ( ) استفاده کنید .

کامنت ها در پایتون
اگر می خواهید کد هایی که در پایتون و یا دیگر زبان های برنامه نویسی تایپ می کنید حرفه ای تر باشند و در آینده اگر نیاز به تغییرات داشته باشیند و یا در اختیار دیگر برنامه نویسان که قرار میدهید شما را نفرین نکنند ( شوخی ) از کامنت ها استفاده کنید و توضیحات هر خط مهم را قرار دهید . در دیگر زبان ها به طور معمول از // برای کامنت گذاری و یا /* و */ استفاده می شود ولی در پایتون ما از هشتگ # استفاده می کنیم . ( کلید میانبر در برنامه Visual Studio Code کلید ها Ctrl + / ) میباشد .

 برای پاک کردن محیط terminal از دستور cls استفاده کنید .

خب دوستان این درس به پایان رسید اگر سوالی در رابطه با این درس دارید در بخش نظرات مطرح کنید . موفق و پیروز باشید .