ITSI.IR – این روزها آلودگی دستگاه‌های مختلف به ویروس‌ها بسیار رایج شده است؛ مسئله‌ای که بدون شک بر عملکرد دستگاه‌ها تاثیر می‌گذارد. در این مقاله به بررسی مواردی می‌پردازیم که نشان می‌دهند سیستم شما آلوده به ویروس است.

اولین و واضح‌ترین نشانه ویروسی‌بودن سیستم عملکرد نامناسب مرورگر است. معمولا در این حالت وقتی مرورگر را باز می‌کنید، چندین و چند صفحه پاپ‌آپ به صورت همزمان باز می‌شوند که بسیار اعصاب خردکن است و بستن تک‌تک آن‌ها اصلا آسان نیست. همچنین در برخی از مواقع ویروسی‌بودن سیستم باعث می‌شود مرورگر مدام کرش کند و اجازه ندهد کارتان را انجام دهید. بعضی ویروس‌ها نیز به صورت خودکار ابزارهای گوناگونی را به نوار مرورگر اضافه می‌کنند.

دومین موردی که نشان‌دهنده ویروسی‌بودن سیستم است، کندشدن عملکرد آن است. هنگامی که ویروس‌ها یا بدافزارها در پس‌زمینه سیستم فعال هستند، بر سرعت آن اثر می‌گذارند. البته دلایل دیگری نیز مانند مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وجود دارند؛ ولی اگر از سالم‌بودن سیستم‌تان مطمئن هستید تنها دلیل کندشدن آن وجود ویروس است.

اگر نشانه‌‌هایی از مواردی که اشاره کردیم را مشاهده کردید سری به آنتی‌ویروس‌ سیستمتان بزنید؛ چراکه با ویروسی‌شدن سیستم ممکن است آنتی‌ویروس غیرفعال شود.

نشانه دیگر وجود ویروس، نصب خودکار برنامه است. این‌که روی دسکتاپ سیستم‌تان آیکون برنامه‌ای را ببینید که شما آن را نصب نکرده‌اید، می‌تواند نشانه کافی برای آلوده‌بودن سیستم‌تان باشد.

در صورت بروز هر یک از این نشانه‌ها، حتما با یک آنتی‌ویروس قوی سیستم‌تان را اسکن کنید. اگر آنتی‌ویروس قادر به شناسایی و ازبین‌بردن ویروس نبود، در اسرع وقت سیستم‌‌عامل دستگاه را تعویض و یک سیستم‌عامل جدید نصب کنید.