ITSI.IR – پس از بازکردن ویژوال استودیو ، با انتخاب File > New Project کادر تبادلی New Project همانند شکل زیر نمایش داده می شود .

ایجاد یک برنامه ساده در ویژوال استودیو

از سمت چپ کادر تبادلی ، Template > Visual C# و سپس کادر الگوی Console Application را انتخاب کنید و نام آن را به Welcome1 تغییر دهید و بر روی OK کلیک کنید . بطور پیش فرض ، پوشه پروژه در پوشه Document شما تحت Visual Studio 2012\Projects جای داده شد . حال یک IDE با یک برنامه کنسول همانند تصویر زیر نمایش داده خواهد شد .

ایجاد یک برنامه ساده در ویژوال استودیو

طرح رنگ بندی بکار رفته توسط IDE ، Syntax-color highlighting نمایده می شود و به شما کمک می کند تا بصورت دیداری مابین عناصر برنامه تفاوت قائل شوند .
اگر دقت کنید کد های بکار رفته در تصویر بالا دارای شماره خطوط می باشند که شما از مسیر نمایش داده شده در زیر می توانید شماره خطوط را فعال کنید .
فعال سازی شماره خطوط در ویژوال استودیو :

از منوی TOOLS برنامه ویژوال استودیو گزینه ی Options را کلیک کنید .
در سمت راست و در پنجره options گزینه ی Text Editor و سپس All Languages را انتخاب کنید وتیک گزینه ی Line Numbers را قرار دهید( همانند تصور زیر ) و سپس بر روی Ok کلیک کنید .

ایجاد یک برنامه ساده در ویژوال استودیو

یک برنامه ساده C# ( نمایش متن )

می خواهیم کار خود را با یک برنامه ساده شروع کنیم و یک خط متن را به نمایش در آوریم .خب ، برای این کار دستور زیر را در پنجره کد نویسی وارد کنید ( در ادامه به توضیحات این دستور خواهیم پرداخت )

شکل کلی دستورات به صورت زیر می باشد البته ما فقط خط بالا را می نویسیم و بقیه دستورات به صورت پیش فرض وارد شده اند :

دستور دهنده ی using
اگر به خط ۱ دقت کنید دستور زیر را خواهید دید

یک دستور دهنده ی using است که به کامپایلر محلی را که باید بدنبال کلاس به کار رفته در این برنامه باشد را نشان می دهد . یکی از توانمندی های Visual C# مجموعه ای غنی از کلاس های از پیش تعریف شده است که می توانید از آنها در برنامه های خود بار ها و بارها استفاده کنید .این کلاس ها تحت فضاهای نامی ( namespaces ) سازماندهی شده اند ( کلکسیونی از کلاس های مرتبط ). بطور کلی ، فضای نامی .NET با نام .Net Framework Class Library شناخته می شوند .هر دستور دهنده ی using مبادرت به شناسایی یک فضای نامی حاوی کلاس های از پیش تعریف شده می کند که یک برنامه C# باید قادر به استفاده از آنها باشد .
در این مثال دستور دهنده خط اول using نشان می دهد که این مثال از کلاس های موجود در فضای نامی system استفاده می کند ، که حاوی کلاس از پیش تعریف شده Console و تعدادی کلاس کاربردی دیگر است .

خطوط حالی و Whitespace

خط ۶ فقط یک خط خالی است . برنامه نویسان برای اینکه قرائت های خود را آسانتر کنند از خطوط خالی ، کاراکتر فاصله ( space ) و تب ( tab) استفاده می کنند . این مجموعه کاراکتر ها که whitespace هستند توسط کامپایلر نادیده گرفته می شوند .
اعلان یک کلاس :

هر برنامه حداقل متشکل از یک کلاس می باشد که توسط شما ( برنامه نویس ) تعریف می شود . این کلاس ها به عنوان کلاس های تعریف شده توسط کاربر شناخته می شوند . کلمه کلیدی کلاس ( class ) معرفی کننده اعلان یک کلاس بوده و قبل از نام کلاس آورده می شود .کلمات کلیدی که گاهی با نام کلمات رزرو شده به خاطر آورده می شوند برای استفاده خود C# در نظر گرفته شده اند و همیشه با حروف کوچک نوشته می شوند . در جدول زیر مجموعه ای کلمات کلیدی C# را مشاهده می کنید .

ایجاد یک برنامه ساده در ویژوال استودیو

برنامه ما در namespace ، Welcome1 قرار گرفته شده است ، این بدان معناست که ما می توانیم چندین کلاس را در یک namespace قرار دهیم . در آینده به صورت کامل توضیح خواهیم داد که چرا از namespace ها استفاده می نیم . همانطور که مشاهده می کنید نام کلاس ما Program می باشد و شما می توانید از طریق پنجره سمت راست با نام Solution Explorer نام کلاس را به یک نام مجاز و دلخواه تغییر دهید .

قواعد نام گذاری کلاس ها :

به طور قرار دادی تمامی اسامی کلاس ها با یک حرف بزرگ شروع می شوند و حرف اول هر کلمه در آن نام نیز با حروف بزرگ آغاز می گردد برای مثال ( SampleClassname ) . نام کلاس به عنوان یک شناسه شناخته می شود و شامل مجموعه ای از کاراکتر های حروف،اعداد، نماد دلار و خط زیرین ( _ ) است .
نکته :
نام کلاس نباد با حروف و یا کاراکتر های غیر مجاز آغاز شود .
در بین نام کلاس نباید از کاراکتر space استفاده کرد .
نام کلاس به حروف کوچک و بزرگ حساس می باشد یعنی کلاس a1 با A1 متفاوت می باشد .
متد Main :

این متد نقطه شروع هر برنامه می باشد . پرانتر ها بعد از Main به این معنا هستند که Main یک بلوک برنامه به نام متد می باشد . متد ها قادر به انجام دادن وظایف و برگشت دادن اطلاعات پس از کامل شدن وظایف خود هستند .
کلمه کلیدی void به این معنا است که متد بعد از انجام وظایف خود نتیجه ای را برگشت نخواهد داد .
بدنه اعلان یک متد با براکت چپ آغاز ( { ) و با براکت راست ( } ) پایان می پذیرد .
دقت کنید که در هر قسمت از برنامه نویسی شما از براکتی را باز کردید برای اینکه اشتباهی در تعداد براکت ها پیش نیاید بلافاصله علامت براکت بسته را قرار دهید .
نمایش متن در یک خط :

این خط کد به کامپیوتر دستور می دهد تا عملی را انجام دهد یعنی چاپ رشته ای از کاراکتر های موجود در میان علامت نقل قول ( ” ” )
کاراکتر ها white space در میان علامت نقل قول توسط کامپایلر نادیده گرفته نمی شوند .
کلاس console دارایقابلیت های ورودی و خروجی استاندارد است و به برنامه امکان خواندن و نوشتن متن در پنجره کنسول را می دهد .
رشته ای را که در خط ۱۱ وارد کرده ایم به عنوان یک آرگومان برای متد نام گذاری می شود .
متد Console.WriteLine وظیفه خود را با نمایش آرگومان خود در پنجره فرمان کامل می کند . زمانیکه Console.WriteLine وظیفه خود را کامل می کند ، کرسر خروجی را در ابتدای خط بعدی پنجره فرمان قرار می دهد .
عبارات :
به کل خط ۱۱ ، شامل Console.WriteLine ، آرگومان “Welcome To C# Programming!” در درون پرانتر ها و کلامت ; ( سیمکولن ) یک عبارت گفته می شود .
برنامه را زدن کلید های ترکیبی Ctrl + F5 اجرا کنید . مشاهده خواهید کرد که عبارت قرار داده شده در داخل پرانتز بر روی صفحه چاپ می شود . شما می توانید فایل آموزش داده شده را از انتهای این آموزش دانلود کنید .

ایجاد یک برنامه ساده در ویژوال استودیو

دانلود فایل آموزش

پسورد : itsi.ir