ITSI.IR – در سال ۲۰۰۰ ، مایکروسافت به معرفی .NET پرداخت ( www.microsoft.com/net ) پلات فرم .NET به نسبت سایر پلات فرم های موجود از کارائی قابل ملاحظه ای برخوردارد بود . پلات فرم .NET مدل جدیدی در توسعه نرم افزار عرضه کرد که به برنامه های تولید شده در سایر زبان ها امکان می داد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند . همچنین این پلات فرم به برنامه نویسان اجازه می دهد تا برنامه های کاربردی وبی ایجاد کنند که می توانند به صورت گسترده ای بر روی مجموعه متنوعی از وسایل ( حتی تلفن های موبایل ) و کامپیوتر های رومیزی کار کرده و توزیع گردند . .NET مایکروسافت پیشقدم در عرضه نسل جدیدی از نرم افزار در بخش های اینترنت ، وب ، مهندسی و استفاده از نرم افزار است . یکی از جنبه های کلیدی و استراتژیکی .NET در مستقل بودن آن از یک زبان یا پلات فرم خاص است . به جای اینکه برنامه نویسان محدود به استفاده از یک زبان برنامه نویسی باشند ، می توانند یک برنامه .NET را با استفاده از هر ترکیبی از زبان های سازگار با .NET ایجاد کنند . برنامه نویسان قادر به همکاری در یک پروژه نرم افزاری با نوشتن کد در یکی از زبان های .NET ( همانند ویژوال C++ ، C#،ویژوال بیسیک و زبان های دیگر ) هستند . بخشی از آن تکنولوژی ASP.NET است .

.NET Framework

.NetFramework مبادرت به اجرای برنامه ها کرده و حاوی .Net Framework Class Library است که قابلیت های متعددی برای ساخت سریع و آسان برنامه های C# فراهم می کند . Class Library دارای هزاران کلاس از پیش ساخته شده با ارزش تست شده است و برای داشتن کارایی بهینه سازی شده اند . با نحوه ساخت کلاس های متعلق به خود در این دوره آموزشی آشنا خواهید شد ، اما باید تا حد امکان از کلاس های .Net Framework استفاده مجدد کنید تا سرعت توسعه نرم افزار افزایش پیدا کند ، در حالیکه کیفیت و کارایی نرم افزار در حال توسعه ارتقا می یابد .

Common Language Runtime

CLR ( Common Language Runtime ) یکی دیگر از بخش های کلیدی .Net Framework است که برنامه های .NET را به اجرا در می آورد و توابعی برای توسعه و خطایابی آسان برنامه ها فراهم می آورد . CLR یک ( VM ) virtual machine است ، نرم افزاری که اجرای برنامه ها را مدیریت کرده و جزئیات سیستم عامل و سخت افزار را از دید انها پنهان می سازد . CLR سرویس های گوناگونی برای کد مدیریت شده فراهم می کند ، همانند تجمیع کامپونت های نرم افزاری نوشته شده در زبان های .NET مختلف ، رسیدگی به خطا بین چنین کامپونت هایی ، ارتقا امنیت ، مدیریت خودکار حافظه و بسیاری از این موارد . کد های مدیریت نشده نیاز به سرویس ها CLR ندارند و از این رو نوشتن کد مدیریت نشده بسیار سخت است . کد مدیریت شده برنامه ها در مراحل زیر به دستورالعمل های خاص ماشین کامپایل می شوند :
۱- ابتدا برنامه به زبان میانی مایکروسافت MSIL ( Microsoft intermediate language ) کامپایل می شود که تعریف کننده دستورالعمل های CLR است . کد تبدیل شده به MSIL از سایر زبان ها و منابع دیگر می تواند از طریق CLR میان یکدیگر مبادله شود . زبان MSIL برای کامپونت های یک برنامه در فایل اجرایی برنامه قرار داده می شود .
۲- زمانیکه برنامه اجرا می شود ، کامپایلر دیگری ( بنام just-in-time یا کامپایلر jit ) در CLR مبادرت به ترجمه MSIL موجود در فایل اجرایی به کد زبان ماشین می کند .
۳- کد زبان ماشین بر روی آن پلات فرماجرا می شود .