ITSI.IR – در اواخر دهه ۱۹۶۰ ، پورفسور H.M Deitel از دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه MIT بود . پورفسور Deitel بر روی پروژه Mac ( هم اکنون آزمایشگاه علوم کامپیوتر و منزلگاه کنسرسیوم World Wide Web است .( دانشگاه MIT که سبب پیدایش ARPA ( Advanced Research Project Agency Of Department ) شده کار کرده است . ARPA میزبان کنفرانسی شد که میهمانان آن مجموعه ای از پدید آورندگان ARPA در دانشگاه Illinois بودند و در آن به بحث و بررسی مباحث مختلف پرداخته شد . در این کنفرانس طرح شبکه کردن ، کامپیوتر های اصلی دانشگاه های سهیم در پروژه ARPA مطرح گردید . کامپیوتر های متصل شده با خطوط ارتباطی با سرعت کمتر ۵۶kbps کار می کردند ( ۱kbps معادل ، ۱۰۲۴ بیت در هر ثانیه ) ، در آن زمان بیشتر مردم ( کسانی که به شبکه دسترسی داشتند ) از طریق خطوط تلفن با سرعت کمتر از ۱۱۰ بیت در ثانیه به کامپیوتر ها متصل می شدند . در این کنفرانس در مورد مباحث گوناگونی صحبت شد و سرانجام ARPA به ARPnet تغییر نام داد که پدر بزرگ اینترنت است .
گروه های مختلف بر روی طرح اولیه به روش های گوناگونی کار می کردند . اگر چه ARPnet امکان تحقیق به محققان خود را بر روی کامپیوتر های شبکه می داد ، اما اصلی ترین مزیت آن بهبود قابلیت برای ارتباط آسان و سریع بود که امروزه بنام پست الکترونیکی ( e.mail ) شناخته می شود . این قابلیت امروزه نیز در اینترنت در زمینه پست الکترونیکی و انتقال فایل در میان ملیون ها نفر در سرتاسر جهان بکار گرفته می شود . شبکه طراحی شده در آن زمان فاقد یک کنترل مرکزی بود . به این دلیل که اگربخشی از شبکه از مدار خارج می شود ، مابقی بخش های شبکه هنوز هم قادر به ارسال و دریافت بسته های اطلاعاتی از طریق مسیر های جایگزین بودند .
پروتکل ( مجموعه قوانین ) برقراری ارتباط بر روی شبکه ARPnet امروز به نام TCP ( Transmission Control Protocol ) شناخته می شود . این پروتکل سبب می شود که پیغام ها با دقت و به درستی از سوی فرستنده به گیرنده ارسال شوند . برای تشخیص بخش های مقابل ، شبکه ARPnet موجب توسعه پروتکل اینترنت یا ( Internet protocol ) IP شد که به دنبال آن واقعیت ” شبکه ای از شبکه ها ” تحقق پیدا کرد و معماری جاری در اینترنت شد . مجموعه ای از این پروتکل ها بعنوان TCP/IP شناخته می شود .
وب گسترده جهانی ( World Wide Web ) به کاربران کامپیوتر امکان می دهد تا مستندات مبتنی بر مولتی مدیا را یافته و به آنها نگاه کنند ( مستنداتی متشکل از متن ، گرافیک ، انیمیشن ، صوت یا ویدیو ) . در سال ۱۹۸۹ پورفسور Tim Berners-Lee از گروه CERN ( سازمان اروپا در زمینه تحقیقات هسته ای ) شروع به توسعه تکنولوژی ، در زمینه به اشتراک گذاری اطلاعات از طریق فوق لینک ها در مستندات متنی کرد .
اینکار بر مبنای زبان جدیدی بنام SGML صورت گرفت ( استانداردی برای تبادل اطلاعات ) که Berners Lee آن را HTML ( Hyper Text Markup Language ) نامید ( زبان نشانه گذاری فوق متن ) . البته Lee پروتکل های ارتباطی برای سیستم اطلاعاتی فوق متن جدید خود نوشت که او از آن به عنوان World Wide Web نام برد . امروزه اینترنت و WWW از بخش های اصلی و ضروری در زندگی انسانها شده اند . در گذشته ، بیشتر برنامه های کامپیوتری روی یک سیستم منفرد به اجرا در می آمدند ( کامپیوتر های که به کامپیوتر دیگری متصل نبودند ) امروزه برنامه های کامپیوتری می توانند برای برقراری ارتباط ما بین میلیون ها کامپیوتر نوشته شوند .
در اکتبر ۱۹۹۴ ، پورفسور Tim Berners Lee سازمانی بنام W3C ( World Wide Web Consortium ) را بنیان گذاری کرد که مختص توسعه غیر اختصاصی و تکنولوژی کاربردی برای وب گسترده جهانی است . یکی از اهداف اصلی W3C جهانی کردن دسترسی به وب صرفنظر از زبان یا فرهنگ است.